Fa | Eng | Ar
 • ارجمندترین مردم کسانی هستند که ادب دارند.
 • امیدوارم آنقدر خوب باشیم و زیبا زندگی کنیم که وقتی از خط پایان زندگی می گذریم کسی دست نزند . . .
 • اگر رویاهایت تو را نمی ترسانند، پس به اندازه کافی بزرگ نیستید.
 • سعی کن آنقدر کامل باشی که بزرگترین تنبیه تو برای دیگران گرفتن خودت از آنها باشد!
 • گیتی برای تو پندآموز است، اگر پند آموز باشی.
 • داناترین مردم کسی است که از رفاقت و مصاحبت نادان بگریزد.
 • برای پرش های بلند در زندگی، گاهی لازم است چند قدم به عقب رویم ...
 • اندیشه پروازگر است جایی فرودش آوریم که زیبایی خانه دارد .
 • ناامید هرگز برنده نمی شود و برنده هرگز ناامید نمی شود.
 • به مردم بهتر از چیزی که میخواهید به شما بگویند، بگویید.
 • اگر از کار نیک خود خوشحال و کار بد خود دلگیر میشوی مومن هستی.
 • با دشمن دوستت رفاقت، مکن که دوستت را از دست میدهی.
 • ایمان همواره با استقامت و پایداری همراه است.کسی که ایمان دارد، استقامت دارد و کسی که استقامت ندارد ایمان ندارد.
 • خویشتن را نگاه دار از کرداری که اگر از تو بپرسند شرمگین و انکار نکنی.
 • ایستادگی کن تا روشن بمانی ؛ شمع های افتاده خاموش می شوند.
 • خودبینی . دیدن خود نیست . خودبینی . ندیدن دیگران است.
 • اعتماد ساختنش سالها طول میکشد . تخریبش چند ثانیه و ترمیمش تا ابد.
 • روح فوق العاده زیباست ؛ آنقدر زیباست که اگر کسی چشمش به اوبیفتد هیچگاه ازعشق اونمی تواند فارغ شود.
امروز: یکشنبه ، ۲۷ آبان ۱۳۹۷
پزشکان در یک نگاه بیمارستان آینده آزمایشگاهنمای روبروی روزبخش 'گردشگرینوروز 97

منوی اصلی

جستجوی پزشک

فصلنامه سینا

فصلنامه سینا، سال 12 شماره 27
خبرنامه سینا

آب و هوا

اوقات شرعی

بهداشت و کنترل عفونت

تعداد بازدید : 1648

انتخاب سیستم های مناسب امحاء زباله های عفونی

 اکنون که تمام مسئولان اجرائی و دستگاه های مختلف ذیربط کشور چون وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، شهرداری الی دادستانی کل کشور، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان مدیریت مجلس و دولت مصمم شده‌اند، که معضل زباله های عفونی و میکروبی بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور را سرو سامان بخشیده، ضررهای اجتماعی و اقتصادی ناشی از این آلوده سازهای رو به افزون را پیشگیری كنند، بايد برای اجرای صحیح این طرح ملی با مطالعه و بررسی های لازم تعیین شود، كه کدام روش و تکنولوژی جدید برای این کار مناسب بوده و با ساختار اجتماعی، فرهنگی و اکولوژیک کشورمان سازگاری بیشتری دارد. کدام شیوه ضمن برخورداری از کارائی و مطلوبیت برتر نکات ضعف و آثار منفی کمتری را شامل است و نهایتاً  از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است.

روش های مرسوم دفع زباله های عفونی

روش اتوکلاو :

دراین روش بخارداغ تحت فشار مناسب ، با گرم کردن زباله ها باعث ضدعفونی کردن آنها می شود. این سیستم که به صورت گسترده و شایعی دراکثرمراکزی که به امورپزشکی و پیراپزشکی اشتغال دارند، مورد بهره برداری قرارمی گیرد ، عیب عمده و مهمی ندارد، به جز مواردذیل :

فضولات طبی معمولا حاوی مقادیرزیادی مواد سنتیتیک هستند، که رسانای خوبی برای گرما محسوب نمی شوند و به همین علت گرما به قسمت های عمیق تر اجرام  به کندی نفوذ می کند و درنتیجه فرایند اتوکلاو کردن طولانی می شود، علاوه بر اين مصرف آب و انرژی بسیار بالا می رود درجهت رفع این نقیصه عموما درحین پروسه سترون سازی از Shredderاستفاده می کنند، تا زباله ها کاملاً خرد شده و گرما سریعتر به صورت هموژن و یکنواخت به تمام نقاط آنها نفوذ کند.

 سیستم مایکروویو:

در این روش زباله های عفونی توسط امواج مایکروویو ضد عفونی می شوند. این روش نیز ضمن داشتن مزیت های فوق العاده مانند سرعت عمل ، راندمان بالا درضد عفونی عمقی اجرام عفونی ، از این نقیصه نیز برخوردار است، که امواج کوتاه قادر به گرم کردن سطوح اشیاء خشک و متخلخلی که  بدون رطوبت هستند ، نيستند. تنها راه حلی که برای رفع این ایراد اساسی متصور است، مرطوب و نم دارکردن سطوح اجرام آلوده پیش از گندزدایی است

‌با توجه به  اينكه ملاك اجرا جهت صدور مجوز ورود دسـتـگــاه هــاي بـي خـطـر سـاز پـسـمـانـدهـاي پزشكي براي اداره كل تجهيزات پزشكي ، مصوبه هـيـئـــت وزيـــران بـــه شـمــاره 15871 مــورخ 8/2/87 "مـوضوع ضوابط و روشهاي اجرايي پسماندهاي پزشكي و پسماندهاي وابسته" است لذا روش هاي اتـوكـلاو، مـاكـرويـوو، دفن بهداشتي، زباله سوز و مـحـفـظـه سـازي بـه شـرط حـصول ماده 69 مصوبه فـوق الـذكـر مـورد تـأيـيـد خـواهـنـد بـود.

سیستم امحاء پسماندهای بیمارستانی در بیمارستان سینا به روش زیر است :

زباله های عفونی جمع آوری شده در کیسه های زرد از بخش ها توسط متصدی سیستم به جایگاه نگهداری و بی خطر سازی زباله انتقال داده می شود .در این قسمت پس از توزین زباله به میزان 15  کیلوگرم داخل دستگاه گذاشته ، درب دستگاه بسته میشود و دستگاه با دکمه استارت شروع به کار میکند .

 سیستم مایکروویو

سرعت حرکت و گردش تیغه ها به 3000 دور در دقیقه میرسد و اصطکاک بین تیغه ها و زباله باعث بالا رفتن دما تا حدود 150   درجه سانتی گرداد میشود که باعث خرد شدن و استریل شدن زباله میشود پس از پایان سیکل که حدود 45 دقیقه طول میکشد زباله ها به قطر چند میلیمتر خرد و استریل شده به داخل کیسه جمع آوری مکش میشود .

کیسه جمع آوری مکش

دردقایق پایان سیکل مقداری آب ژاول نیز به سیستم تزریق میشود که از آلودگی زباله در سیستم مکش جلوگیری میکند .

در این روش مقداری بو تولید می شد که با قرار دادن فیلتر سه لایه کربنی در مسیر خروجی هوا به میزان 85% بو گرفته می شود .

تصفیه

این سیستم تولید شیرابه نمی کند .

 ارزشيابي عملكرد 5 ماهه دستگاه اتو كلاو امحاء زباله بيمارستان سينا ازتاريخ 31/4/88 الي 30/9/88

واحد بهداشت و کنترل عفونت بیمارستان سينا اعلام کرد، دستگاه اتوكلاو به منظور شناسايي نقاط قابل بهبود در حفظ محيط زيست و امحاء زباله هاي عفوني بيمارستان، در تاريخ 31 تير ماه سال 88 شروع به كار نمود. اين دستگاه با توجه به ميزان زباله عفوني توليد شده اين بيمارستان روزانه 200 كيلوگرم، دستگاه در محيطي حدود 40 متر مربع به كار گرفته شد كه زباله هاي عفوني توسط يك شخص واحد و ترالي مخصوص جمع آوري گرديده و در كيسه هاي زرد گذاشته و با استفاده از تست كلاس TST6 و تست اسپور تأييد يه استريل شدن زباله اي عفوني به ثبت مي رسد.

شايان ذكر است كه تكه هاي زباله استريل دستگاه تست گرديده و عاري از ميكروب و بوي نامطبوع مي باشد همچنين كاركناني كه با اين دستگاه كار مي كنند از نظر بهداشتي كاملاً چك شده و از وسايل مراقبتي مانند كلاه، عينك، ماسك، دستكش، لباس مخصوص و چكمه استفاده مي كنند.

نمای کلی از سیستم اتوکلاو زباله

نمای کلی از سیستم اتوکلاو زباله