fa | en | ar
 • دنیا رفتنی و نابود شدنی است، اگر آن برای شما بماند،تو برای آن نمی ماند...
 • هرگاه از كسى سؤالى شد درباره چيزى كه جواب آن را نمى داند، از گفتن «نمى دانم» خجالت نكشدو بگويد:" نمى دانم".
 • ما دیگران را فقط تا آن قسمت از جاده که خود پیموده‌ایم می‌توانیم هدایت کنیم.
 • اندیشه کنید زیرا اندیشه کردن مایه زنده دل بودن مردم است.
 • هرگز فراموش نکن که شانس تو همان تفکر توست ...
 • برای کشف اقیانوس های جدید باید جرات ترک ساحل را داشت. این دنیا، دنیای تغییرات است نه تقدیر...
 • برای پرش های بلند در زندگی، گاهی لازم است چند قدم به عقب رویم ...
 • اندیشه پروازگر است جایی فرودش آوریم که زیبایی خانه دارد .
 • محبوب ترین مردم نزد خدا کسی است که خانواده اش را شاد کند.
 • برایت دعا می کنم که ای کاش خدا از تو بگیرد هر آنچه را که خدا را از تو می گیرد.
 • برو ای زاهد خود بین که ز چشم من و تو راز این پرده نهانست و نهان خواهد بود
امروز: یکشنبه ، ۲۸ آبان ۱۳۹۶
پزشکان در یک نگاه بیمارستان آینده آزمایشگاهنمای روبروی روزبخش 'گردشگریمحبوبشهادت حضرت امام رضا علیه السلام

منوی اصلی

جستجوی پزشک

فصلنامه سینا

فصلنامه سینا، سال 11 شماره 26
روز جهانی کودک - پاییز 96

آب و هوا

اوقات شرعی

آقای دکتر مصدق

تعداد بازدید : 4071

زنده یاد آقای دکتر محمود مصدق سال 1304 در مشهد متولد شد ، دوره تحصیلات ابتدایی را تا سال پنجم در دبستان علمیه و دبستان منوچهری گذراند و از سال پنجم دبستان تا پایان سال سوم دبیرستان در شهرستان بجنورد به تحصیل پرداخت . سال چهارم را در دبیرستان نظام و سال پنجم را در دبیرستان شوکتیه بیرجند تحصیل نمود و سال ششم نیز در دبیرستان فردوسی مشهد به تحصیل در رشته طبیعی پرداخت . محمود مصدق از آذر ماه 1323 تا آذرماه 1328 بعنوان کارمند بانک ملی مشغول به کار بود .

وی در آذر ماه 1328 وارد دانشکده پزشکی مشهد شد ، و در سال 1338 تحصیل را تمام کرد دوران چهار ساله تخصص را در بخش گوش ، گلو و بینی بیمارستان امام رضا (ع) بعنوان دستیار تخصصی پروفسور مسعود یغمایی طی نمود و در سال 1342 پس از موفقیت در امتحان استادیاری به مدت 2 سال استادیار بخش گوش ، گلو و بینی بود .

در اوایل دهه چهل خورشیدی دولت وقت قانون را به اجرا درآورد مبنی براینکه در صورتیکه پزشکان متخصص گروهی تشکیل داده و شرکت تضامنی تاسیس نمایند دولت نیز با حمایت مالی و پرداخت وام ایشان را در تاسیس موسسات درمانی خصوصی کمک و یاری خواهد نمود : در آن هنگام آقایان دکتر کامرانی ، دکتر هنگوال ، دکتر لطفی ، دکتر اهرابی نژاد و دکتر زابلی نژاد که در بیمارستان گوهرشاد همکار بودند تصمیم به تاسیس شرکت تضامنی و ایجاد یک بیمارستان خصوصی گرفتند اما شرط اول دولت برای پرداخت وام به شرکت های تضامنی درمانی این بود که مسئول فنی موسسه درمانی پزشک آزاد بوده و در استخدام و خدمت هیچ یک از ادارات  و سازمانهای دولتی یا وابسته به دولت نباشد دکتر کامرانی افسر ارتش ، دکتر هنگوال آسیستان متخصص زنان ، دکتر لطفی استادیار دانشکده پزشکی ، دکتر اهرابی نژاد آسیستان تخصصی ارتوپدی و دکتر زابلی نژاد کارمند آستان قدس رضوی بودند ،ایشان به همراه دکتر میر صالحی استادیار گوش ، گلو وبینی ، زمینی را برای تاسیس بیمارستان خریداری نموده و نقشه ساختمان را نیز آماده کرده بودند ، اما مسئول فنی هنوز انتخاب نشده بود .

دکتر محمود مصدق در خصوص نحوه مشارکت خود در تاسیس بیمارستان و زایشگاه سینا چنین می گوید : ( دکتر میرصالحی روزی به ملاقات من آمده و پیشنهاد کرد با شراکت وی یک سهم ( به مبلغ یک میلیون ریال ) از شرکت تضامینی سینا را خریداری نمایم ، من در آن هنگام از دانشکده استعفا داده بودم و بعنوان پزشک آزاد در کار طبابت موفق بودم ، با توجه به اینکه اهل شکار و ورزش بودم روزهای پنجشنبه و جمعه هر هفته را در کوه و دشت می گذراندم دکتر میر صالحی پیشنهاد کرد : وقتی ما شریک باشیم با حضور ایشان ( دکتر میر صالحی ) من خواهم توانست مدت بیشتری  از ایام سال را به ورزش ، شکار و سفر بپردازم . این پیشنهاد باب طبع من بود لذا پذیرفتم و نیمی از سهم را خریداری نمودم . چنانکه گفتم دکتر میر صالحی استادیار گوش ، گلو و بینی دانشکده پزشکی مشهد بود و بنا به دلایلی از جمله ممانعت استاد تخصصی اش از ادامه شراکت با گروه درمانی سینا صرف نظر نمود و من به عنوان شریک و پزشک آزاد مسئولیت درمانی بیمارستان و زایشگاه سینا را بر عهده گرفتم و قدم در راه تاسیس بیمارستان گذاشتیم در حالیکه از وام دولتی هم خبری نشد . پس از مدتی با افزایش مشکلات به کمک دکتر معتمدی و دوستی به نام آقای حسینی آریا که از کارکنان اداره ثبت اسناد بودند شرکت تضامنی را به شرکت سهامی خاص تبدیل نموده و با حضور سهامداران جدید بیمارستان را از خطر ورشکستگی رهانیده و آنرا توسعه دادیم . دکتر محمود مصدق در خرداد ماه 1346 اولین کلنگ احداث ساختمان بیمارستان و زایشگاه سینا را به زمین زد . وی بعنوان مسئول فنی بیمارستان و زایشگاه سینا رسما از بهمن 1347 مشغول به فعالیت شده و تا پایان سال 1383 که از هیات مدیره بیمارستان درخواست بازنشستگی کرد ، به مدت 36 سال صادقانه بعنوان مسئول فنی و رئیس بیمارستان و در دوره هایی نیز در سمتهای رئیس هیات مدیره و یا مدیر عامل انجام وظیفه نمود.

سرانجام دکتر محمود مصدق در 14 خرداد 94 پس ازعمری پر بار در سن 90 سالگی در شهر مشهد بدرود حیات گفت.